Leoš Středa a jeho super dieta Středa-form

Úvodní stranaKategorie dotazu: HubnutíLeoš Středa a jeho super dieta Středa-form
Anonymní zeptal se před 2 roky

Léta jsem chodila do ordinace hubnout, nikdo si se mnou nevěděl rady. Plus mínus 145 kilo, opakovaně jo jo efekt a postupně jsem přibírala. Pak se mně do ruky dostala knížka s dietou Středa-form, co jí sestavil MUDr. Leoš Středa. Už několik let se s ní držím na váze, nepřibírám a jsem v pohodě. Slyšela jsem, že dr. Středa má i ordinaci, ale bude to asi drahé. Tak ráda využívám, že občas odpovídá na dotazy tady na kalorických tabulkách a chci se zeptat, zda si nemůžu uškodit, pokud dietu držím několik let.

2 Odpovědi
Rajko Doleček Personál odpověděl 2 roky ago

Kolega Leoš Středa bude odpovídat příští měsíc, střídá se nás tu víc. Tak na váš dotaz odpovídám já, s Leošem jsme spolu psali poslední vydání Nebezpečného světa kalorií a jeho dietu dobře znám. Jeho dieta StředaForm patří mezi hubnoucí režimy na principu zdravé ketózy, podobně jako diety Atkinsonova, Dukanova, bodová a ostatní proteinové diety, ketodiety apod. Jako první prosazoval omezování sacharidů v potravě  její tvůrce MUDr. Robert C. Atkins. Nejprve získal palbu kritiky od kolegů z medicínské branže. Dnes nízkosacharidové diety patří k těm, které jsou považovány i na základě vědeckých průzkumů za nejúčinnější. Leoš Středa dietu vylepšil a navýšil konzumaci vlákniny, omezil také nezdravé živočišné tuky. Dietu lze držet dlouhodobě. U pacientů, kteří neovládají svůj apetit, doporučujeme tuto dietu jako doživotní řešení

S takovou dietou se hubne lépe než s dietami zaměřenými na úpravu životosprávy, jak prokázal i průzkum Stanford Medical School z roku 2007. Fungují lépe než často doporučovaná úprava životosprávy či než samotné omezení konzumace tuku. Nízkosacharidové diety mají jednu výhodu: některé potraviny (zejména maso) lze konzumovat bez omezení a vyvarovat se tak pocitu hladu.

Viděl jsem i diety, které se snaží dosáhnout podobného efektu, jako má Středa-form, pomocí práškových proteinových přípravků. To mně připadá nesmyslné. Práškové keto-diety ruší hlavní přednost: možnost dosyta se najíst. Ořechy, sýr mozarella, vajíčko nebo biftek doporučovaný Leošem mně přijde chutnější.

Leoš Středa Personál odpověděl 4 měsíci ago

Při listování ve starých odpovědích jsem našel tuto odpověď profesora Dolečka, který již žel není mezi námi. Tak si dovolím připomenout, že nedávno byl oceněn nejvyšším českým státním vyznamenáním in memoriam, podívejte se na video na webu známý-lékař. A paní, která se tenkrát ptala držím palce a doufám, že se stále s váhou drží. Soukromou ordinaci již nemám, o léčbě obezity přednáším na 1. lékařské fakultě UK.