Problémy s únavou

Úvodní stranaKategorie dotazu: HubnutíProblémy s únavou
Martina zeptal se před 11 měsíci

Dobrý den,
znovu jsem zkusila zhubnout a znovu to šlo do háje. Mým problémem je, že se po změně jídelníčku záhy objevuje rostoucí únava. Zkoušela jsem mnoho variant, od obyčejného snížení příjmu se zachování poměrů živin, přes omezení sacharidů, omezení různých potravin až po ketodietu, ale vždy se dostaví stupňující se pocit fyzického a psychického vyčerpání, který záhy po vysazení režimu odezní. Být schopná s lehkostí zvládat své povinnosti a koníčky jaksi považuji za prioritu. To, že se mi chce a baví mě se hýbat je rovněž stěžejní a při hubnutí o to přicházím. Je jedno, jak rychle hubnu, tyto stavy se dostavují přibližně po 3-4 kilech, ať už to trvá měsíc nebo dva týdny. Jím přirozeně hodně zeleniny, z osobních důvodů omezuji maso a ryby na cca 1x týdně, vyhovuje mi jíst 2-3x denně (místo oběda spíš svačinka). Všechny pokusy jsem co do kalorické hodnoty i rozložení živin hlídala.

Nedokážu najít dle svých znalostí v jídelníčcích větší problém (jídlo 5x denně je významně zpochybňováno a mě nedělá dobře). Faktor, který může hrát roli – v minulosti jsem trpěla poruchou příjmu potravy. Je možné, že je moje tělo „naučené“ reagovat určitým způsobem na nedostatek? Nicméně příjem bývá u všech režimů poměrně vysoký, přestože váha jde dolů. Jeden z minulých pokusů např. začínal na 8000kj, že najdu optimum a budu snižovat na hubnoucí úroveň, místo toho jsem se dočkala rychlých výsledků, 8kg za 6 týdnů (vážím 85kg, programově nesportuju, ale relativně hodně chodím, věnuju se józe a tanci, mám středně aktivní práci), poslední týdny byly pekelné.

Nebo je zvýšená únava normální? Mohu něco dělat, pokud je pro mě neakceptovatelná?

1 Odpovědi
Lukáš Středa Personál odpověděl 11 měsíci ago

Únava je při dietě běžný průvodní jev, tělo strádá tím, že ho šidíme na příjmu energie. Každý reaguje jinak intenzivně.  Pokud je únava nesnesitelná, nezbude než vyhledat odborníka z řad nutričních poradců.