Nutriční hodnoty v databázi. Jsou reálné? Kontroluje někdo vložené položky uživateli?

Úvodní stranaKategorie dotazu: Kalorické hodnotyNutriční hodnoty v databázi. Jsou reálné? Kontroluje někdo vložené položky uživateli?
Anonymní zeptal se před 1 rokem

Dobrý den, může uživatel do databáze vložit potravinu s jakýmikoli nutričními hodnotami? Je to před zveřejněním kontrolováno? U mnohých potravin to neodpovídá. Jinak skvělou aplikaci by to degradovalo. Díky,  Zbyněk.

1 Odpovědi
Leoš Středa Personál odpověděl 1 rokem ago

Kontrola energetických hodnot je problematická už v tom, že ani u výrobců nikdo energetické hodnoty nehlídá. Server kalorické tabulky kontroluje hodnoty zadaných potravin s ohledem na údaje výrobců. Výrobcům balených potravin nařizuje Evropská unie údaje uvést, a to tak, že si je dle dostupných tabulek spočítají  nebo je nechají stanovit laboratoř. Analýza v laboratoři je natolik drahá, že většina výrobců hodnoty počítá.
Pak samozřejmě může dojít k řadě chyb, Takovou nejznámější byl (úmyslný či náhodný?) chybný výpočet množství železa ve špenátu, kde šlo o překlep v desetinné čárce, která pak z obyčejné zeleniny udělala superpotravinu. Pak stačila zakázka na námořníka Pepka, jehož svaly rostly právě po špenátu  a původně neprodejný americký špenát náhle našel odbyt.