Která dieta je nejúčinnější?

Úvodní stranaKategorie dotazu: Kalorické hodnotyKterá dieta je nejúčinnější?
Anonymní zeptal se před 4 roky

Vždycky mě na internetu zajímají diety a ráda si je pročítám. Jenže jak poznat, která dieta je nejúčinnější. Slibují to všechny, jenže mně se nechce si dělat jídelníčky a hlídat kolik gramů toho a kolik gramů toho můžu sníst. Je opravdu mléčná dieta od Rajko Dolečka účinná?

2 Odpovědi
Leoš Středa Personál odpověděl 4 roky ago

Nemusíte držet dietu, u které se počítají kalorie. Nejlépe se shazuje s jednoduchou dietou! Tato krátká věta vystihuje moje vlastní zkušenosti s léčbou obézních pacientů nejlépe. V jednoduchosti je genialita a v případě redukčních kúr jednoznačně platí, že komplikované dietní režimy jsou překážkou úspěšného hubnutí. Řada lidí se do nich pustí s nadšením, které brzy vyprchá. Jak můžete hlídat kalorie třeba v závodních jídelnách nebo na dovolené? Proto se nebráním třeba dietám, při kterých pacienti mohou jíst bez omezení, ale jen omezený okruh potravin, zejména takových, kde je přísně redukován příjem sacharidů. U takových diet odpadá pocit hladu, a proto při nich pacienti neselžou. Sám dlouhá léta vytvářím vlastní dietní režim, který se jmenuje StředaForm a je při něm upřednostňována konzumace bílkovin na úkor hlavně sacharidů a také živočišných tuků. Odměnou je, že člověk hubne a při tom se denně může najíst do sytosti. A samozřejmě nepotřebuje žádné komerční přípravky, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. To je ale asi odezva na to, že při běžném hubnutí vám lékař doporučí nejčastěji energetickou restrikci. To znamená omezit kalorie a tím pádem občas pocítit pocit hladu. S restriktivním jídelníčkem mají pacienti i organizační problémy, protože málokdo má čas a chuť si odvažovat porce. Navíc není mnoho lidí, kteří jsou schopni sami sebe převychovat a stát se zčista jasna umírněnými v jídle. Proto mám raději diety, které se přizpůsobí pacientovi, než takové, které nutí pacienta, aby se přizpůsobil on. Taková nevýchovná dieta byla dříve třeba kritizovaná dieta Atkinsova, nebo její česká varianta v podobě bodové diety. Dnes je obdobou dieta Dukanova.  Oficiálně jsou takové diety často odmítány, protože nemají vyvážený obsah živin. Jenže platí následující: redukční dieta není návodem na zdravou životosprávu. Redukční dieta slouží pouze ke snížení hmotnosti pacienta, racionální životospráva by měla následovat ihned po ukončení redukční kúry. Každá redukční dieta musí naše tělo o některé živiny ochudit. Jinak bychom nehubli. Krátké pojednání o dietách lze přečíst na serveru nadvaha.cz
 

Rajko Doleček Personál odpověděl 4 roky ago

 Jednoduché diety jsou ve většině případů nejlepší, obézní má s nimi nejméně organizačních problémů a námahy. Nemusí stále přemýšlet, co si který den a v kterou hodinu vezme k snědku. Je nezbytné ale tyto diety (+ nezbytný pohyb) dodržovat dostatečně dlouho. Rychlé váhové úbytky u velmi obézních neznamenají většinou ztrátu tuku, ale hlavně odvodnění, při známém fenoménu zvýšené pohotovosti obézního zadržovat vodu. Pokud se týká mléčné diety, nepochází od mne. To jen někdo na internetu použil moje jméno.