Kalorické tabulky – je to správný název?

Úvodní stranaKategorie dotazu: Kalorické tabulkyKalorické tabulky – je to správný název?
Lukáš Středa Personál zeptal se před 5 roky

Ve škole jsme se učili, že jednotkama práce a energie mají být Jouly a kiloJouly. Tak proč se požívá starý název kalorie? A proč kalorické tabulky?

3 Odpovědi
Lukáš Středa Personál odpověděl 5 roky ago

Je i není. Česká republika přistoupila na mezinárodní systém SI jednotek, takže se má správně používat jednotka Joule (J) či její násobek kiloJoule (kJ). Jenže USA tento mezinárodní systém nepřijaly. Nemají jouly, nemají metry ani kilometry, raději používají zastaralé míle. Kromě u nich neplatí SI ještě v zemích, jako Burma a Libérie. Takže Američané pořád užívají kalorie, kilokalorie a dokonce tomu někdy říkají  malé (cal) a velké kalorie (Cal). A na odborných konferencích se pak kvůli nim používají tyto obsolentní jednotky. Možná je to proto, že my se snadněji naučíme něčemu jinému, kdežto Američané jsou možná méně bystří 🙂 Tak by možná jednotku Joule nepochopili, jako nechápou kilometry. Takže je snazší pro nás je se naučit kalorie, abychom si rozuměli na mezinárodním poli. Převod je jednoduchý 1 kalorie = 4,187 joulů.

Miroslav Toms Personál odpověděl 4 roky ago

Název je jistě správný. Není to přeci jediný případ, kdy se v běžné řeči používá jiný výraz než přísně vědecký. Mluvíme o vteřinách a vlastně máme na mysli sekundy. Ptáte se svého kamaráda kolik váží nebo kolik hmotí? Hmotnost je přeci fyzikálně správně. Kolik tazatelů jen v této diskuzi se ptalo na kalorie a nikoli na jouly?
Já osobně používám výhradně kcal, asi budu málo bystrý jako Američani. 🙂

Karel Hána Personál odpověděl 3 měsíci ago

Určitě se dá používat obojí. Mezi státy s jednotkami SI opravdu nepatří USA. My jejich kalorie známe a umíme je používat, oni obvykle o našich joulech nevědí nic.