Kalorické tabulky – je to správný název?

Úvodní stranaKategorie dotazu: Aplikace Kalorické tabulkyKalorické tabulky – je to správný název?
Taťana Kuhnová Personál zeptal se před 3 roky

Ve škole jsme se učili, že jednotkama práce a energie mají být Jouly a kiloJouly. Tak proč se požívá starý název kalorie? A proč kalorické tabulky?

3 Odpovědi
Taťana Kuhnová Personál odpověděl před 3 roky

Je i není. Česká republika přistoupila na mezinárodní systém SI jednotek. Jenže USA tento systém nepřijaly. Kromě u nich neplatí SI ještě v zemích, jako Burma a Libérie. Takže Američané pořád užívají kalorie, kilokalorie a dokonce tomu někdy říkají  malé (cal) a velké kalorie (Cal). A na odborných konferencích se pak kvůli nim používají tyto obsolentní jednotky. Možná je to proto, že my se snadněji naučíme něčemu jinému, kdežto Američané jsou možná méně bystří 🙂 Tak by možná jednotku Joule nepochopili. Převod je jednoduchý 1 kalorie = 4,187 joulů.

Miroslav Toms Personál odpověděl před 3 roky

Název je jistě správný. Není to přeci jediný případ, kdy se v běžné řeči používá jiný výraz než přísně vědecký. Mluvíme o vteřinách a vlastně máme na mysli sekundy. Ptáte se svého kamaráda kolik váží nebo kolik hmotí? Hmotnost je přeci fyzikálně správně. Kolik tazatelů jen v této diskuzi se ptalo na kalorie a nikoli na jouly?
Já osobně používám výhradně kcal, asi budu málo bystrý jako Američani. 🙂

Leoš Středa Personál odpověděl před 3 roky

Zdravím pana doktora Tomse. Rozdíl v bystrosti Američana a Čecha je možná v tom, že i když většina z nás používá jako jednotky kalorie, pořád rozumíme převodu na ty oficiální jednotky Joule. Amíci obvykle o nějakém převodu netuší nic.