Je opravdu dostatek pohybu 10 000 kroků denně?

Úvodní stranaKategorie dotazu: Fitness a wellnessJe opravdu dostatek pohybu 10 000 kroků denně?
Anonymní zeptal se před 4 roky

Stačilo by denně ujít 10 000 kroků a nevěnovat se žádné další sportovní aktivitě? Nachodím toho dost, ale žádnému jinému sportu se nevěnuji. Jsem v předdůchodovém věku a mám cca 10% nadváhu.

1 Odpovědi
Leoš Středa Personál odpověděl 4 roky ago

Požadavek 10 tisíc kroků denně je požadavek na minimální pohybovou aktivitu za den. Pro hubnutí nestačí. Pohybová aktivita při redukci hmotnosti je důležitá, někdy však hodně přeceňovaná. Mnohem více kalorií uspoříte, pokud držítě dietu. Výdej energie při pohybu je u obézních pacientů méně výrazný.
Mám pro vás příklad: ke spálení energie z oběda, jako vepřová s knedlíkem a zelí a k tomu 1 pivo desítkou (porce v průměru 3650 kJ, půllitr 750 kJ), musíme buď nepřetržitě cvičit skoro 5 hodin rekreační gymnastiku (průměrná spotřeba 924 kJ za hodinu) nebo hrát bez přestávky tenis 2 a půl hodiny (spotřeba 1700 kJ za hodinu). Aktivní z vrcholoví sportovci jsou trénovaní a dokážou vyvinout úsilí, při němž spálí hodně energie. Běžný jedinec není trénován pohyb u něj nevede k výraznému výdeji energie. 
Přesto je aktivní cvičení při hubnutí důležité z hlediska příznivého vlivu na srdečně cévní systém, posílení svalů, zrychlení průtoku lymfy apod. A právě rychlá chůe je ideálním sportem pro ty, kteří trénovaní nejsou. Nepoškozuje klouby, nehrozí riziko úrazu, proto ji obezitologové doporučují jako vhodnou aktivitu. A magiské číslo 10 000 kroků je minimum, kterého je třeba dosáhnout za den.