Je možné byť obézny a zároveň mať hypertyreozu ? Ako vplyva psychika na to, či je človek štíhly alebo nie?

Úvodní stranaKategorie dotazu: ZdravíJe možné byť obézny a zároveň mať hypertyreozu ? Ako vplyva psychika na to, či je človek štíhly alebo nie?
Anonymní zeptal se před 4 roky

V detstve som mala nadvahu, v dospelosti som sa dopracovala k obezite. Obcas sa mi darilo schudnut na cca 65 kil, potom zas  priberanie. Pred 2 rokmi mi zistili hypertyreozu. Lekar mi nasadil hormonalnu liečbu, odvtedy som zasa pribrala cez 20 kil. Odkedy beriem lieky, chudnut sa mi nedari, trva to uz viac ako 2 roky. Je nejaka metoda chudnutia popri hormonalnej liecbe?
Ako vplyva psychika na to, či je človek štíhly alebo nie? Ak sa v casakoch pise, ze tuckovia su vzdy usmiati pozitivisti, ja mam z tych kil depku…

ďakujem

1 Odpovědi
Leoš Středa Personál odpověděl 4 roky ago

Hypertyreoza je zvýšená činnost štítné žlázy a obvykle vede naopak ke zvýšenému shazování kil. Znamená to, že v těle je nastaven metabolismus rychleji než normálně a člověk s hypertyreozou spaluje mnohem více než člověk s normální funkcí štítné žlázy. Samozřejmě i při hypertyreoze může dojít k různým neobvyklým reakcím těla, což bylo pravděpodobně u vás. Ale jak popisujete to vaše shazování 65 kg nahoru a dolů, tak se pravděpodobně bude jednat více než o hormonální vliv štítné žlázy o rozhozený metabolismus, který v podstatě nutí tělo bránit se dalšímu shazování, a proto se vám hubnout nedaří. U takových příčin je dobré změnit redukční režim a nastavit takový, který jste ještě nepoužívala, aby se tělo jakýmsi způsobem oklamalo. Na druhou stranu je důležité, aby člověk ten režim udržel a potom váhu zafixoval a nedovolil tělu k zpátečnímu  jo-jo efektu. Pokud budete jo-jo efekty pravidelně opakovat, počítejte s tím, že hubnutí bude pokaždé horší a horší.

MUDr. Leoš Středa

streda.sk