Jaká dieta je nejzdravější? Je Atkinsonova dieta opravdu nebezpečná?

Úvodní stranaKategorie dotazu: HubnutíJaká dieta je nejzdravější? Je Atkinsonova dieta opravdu nebezpečná?
Anonymní zeptal se před 4 roky

Držela jsem Atkinsonovu dietu někdy před 20 lety a teď jsem četla, že je nebezpečná, že poškozuje ledviny a že po ní padají vlasy. Tak mám strach a dost by mě zajímal odborný názor lékaře.

1 Odpovědi
Leoš Středa Personál odpověděl 4 roky ago

Ta dieta se správně jmenuje Atkinsova (jejím autorem je americký kardiolog Dr. Atkins, takže název Atkinsonova dieta je gramaticky nesprávně). U nás se chybně velmi často objevuje název Atkinsonova (dokonce na Google má Atkinsonova dieta více odkazů, než správný název Atkinsova).

Je to nejrozšířenější dieta v USA. Žádné poškození zdraví u ní nebylo zdokumentováno, přesto má u nás řadu odpůrců. Sám mám pocit, že je to hlavně kvůli tomu, že Atkins na své dietě vydělal milióny a to se jaksi nenosí. Pověry o poškození ledvin vycházejí z toho, že při této dietě se konzumují bílkoviny. A naopak dieta pro pacienty s nemocemi ledvin se bílkoviny omezují. Takže dieta není vhodná pro pacienty s poškozenými ledvinami, na druhou stranu u zdravých lidí žádné poškození nezpůsobuje. To je podobné jako u diabetiků: ti také nemohou používat cukr. Ale neznamená to, že zdravý člověk si poškodí zdraví, pokud si osladí kafe (více o dietě pro diabetiky naleznete na serveru nadvaha.cz). Atkinsova dieta (nebo jak vy píšete Atkinsonova) nemá dostatek vitamínů (omezuje ovoce), ale ty se dají snadno doplnit pomocí suplemetů (musejí to být vitamíny bez cukru, takže raději ne šumivé), proto ani padání vlasů, únava apod. nepřicházejí. Obdobou Atkinsovy diety je dnes dieta Dukanova, její autor, francouzský lékař Dr. Pierre Dukan se však od Atkinse distancuje, protože ten povoluje hodně tuků. Dukan nechává převážně jen bílkoviny.