Fixační fáze diety

Anonymní zeptal se před 4 roky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v čem spočívá „fixace“ hmotnosti a jak se provádí. Chápu a vím, že je to zřejmě téměř nejdůležitější fáze, aby nedošlo k jojo efektu.
Podařilo se mi zhubnout pár kg (7) od jara do teď (do podzimu) a mám strach, že přes zimu to bude těžké udržet. Zhubla jsem změnou trošku jídelníčku a také běháním. Běhám vždy hodinu, což mi dá cca po 9-10km, cca 4-5x v týdnu. Ale právě s dřívějším stmíváním a podzimními dešti to je složitější. Proto po přečtení Vašeho článku Výroční poohlédnutí za hubnutím s Deníkem mě zaujala informace o tom, že paní Ilona Csáková byla zrovna v období fixace. Nezlobte se, jestli je můj dotaz nevhodný. Pěkný den. Jaroslava H.

1 Odpovědi
Leoš Středa Personál odpověděl 4 roky ago

Vaše hubnutí je opravdu ideální, kombinace sportu a úpravy jídelníčku je nejlepší cesta. Bohužel mnozí z nás k tomu vůli nebo čas a nebo také výdrž nenajdeme. Fixační fáze má za úkol „naučit“ naše tělo, aby si po zhubnutí na novou váhu zvyklo. Je to období, kdy jíme normálně, tedy nedržíme žádnou dietu. Přesný popis fixační fáze je v návodu k moí dietě StředaForm. Stručný princip: každé kilo, které jste shodila musíte fixovat dva týdny. Pokud jste shodila 7 kilogramů, fixační fáze trvá 14 týdnů, tedy o něco přes čtvrt roku. Během této doby musíte vaši hmotnost udržet, aniž jste na dietě. Prostě žijete, jíte a pohybujete se normálně, jak to celý život děláte. A jen se každé ráno zvážíte, abyste zkontrolovala, zda váha stojí na své hodnotě. Pokud by se objevila tendence ke zvyšování, musíte okamžitě nasadit krátkodobý redukční režim, aby se váha zase poslušně vrátila nazpět. Ten krátkodobý redukční režim může trvat třeba 2 až 3 dny a musí být odlišný od způsobu hubnutí, kterým jste shodila před tím. Já svým pacientům doporučuji např Dolečkovu JJP (jez jen polovinu), ale klidně to může být některá z těch jinak nedoporučovaných diet, jako třeba Holywoodská, vajíčková apod. Nejde nám totiž o shazování, ale jen potřebujeme zastavit tendenci těla k opětovnému přibírání. Přesné rozpisy různých diet najdete třeba v Nebezpečném světě kalorií apod.