Co způsobuje jojo – efekt?

Úvodní stranaKategorie dotazu: HubnutíCo způsobuje jojo – efekt?
Anonymní zeptal se před 2 roky

Dobrý den,
kamarádka mi darovala „výživového poradce“, ten mi doporučil jídelníček: Kcal 1310     S – 131g B – 81g T – 51g . V aplikaci KT mám bazální metabolismus 1452 Kcal a denní cíl pro hubnutí 1519 Kcal. S – 190g-B 80g-T 44g. Mám 44 let, 161 cm, 74 kg a nikdy jsem nedržela dietu (přibrala jsem postupně s věkem). Kolem sebe jsem viděla spoustu známých, kteří velmi rychle a krásně zhubli, ale zase po půl roce přibrali na původní váhu nebo i víc. Způsobuje nižší příjem než je bazál. met. jojoefekt?
Děkuji za odpověď.
Jitka M.

1 Odpovědi
Kateřina Cajthamlová Personál odpověděl 2 roky ago

Jojo je hračka, která se rozhýbává vždy směrem dolů: stejně při hubnutí, nejprve ztratím kila a pak naberu, někdy i víc. K odstranění jojo efektu neexistuje univerzální návod. Je nutné se vrátit do historie hubnutí a zjistit, co bylo špatně. Jojo efekt znamená, že na našem předcházejícím hubnutí bylo něco špatně, ať už dieta, režim. Nejčastější jsou tyto příčiny:

  • nenavštívíli jsme lékaře
  • neznali jsme svůj aktuální zdravotní stav
  • měli jsme nastaven nerealistický cíl (kolik shodit, za jakou dobu a jakou metodou)

Příklad: pokud je příčinou obezity stres, který řešíme zajídáním stresu pamlsky, není řešením odstranění pamlsků, ale odstranění stresu.
Každopádně neexistuje  návod, který by byl pro všechny typy jojo efektů univerzální. Obecně lze říci: k jojo efektu nejčastěji vedou podvýživové diety (pod 5000 kJ) bez dostatku pohybu, psychogenní příčiny (opakovaný stres) a nesprávně nastavený cíl. Důležité je zajít k lékaři, mít soupis dietních režimů a dobu, než jojo efekt nastal.